هشدار وزارت نیرو در خصوص افزایش شهرهای دارای تنش آبی

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره‌وری آب و آبفای وزارت نیرو گفت: امسال شهر‌های بیشتری در کشور به علت کاهش بارش‌ها به تنش آبی گرفتار خواهند شد.

به گزارش تابا؛ بنفشه زهرایی با اشاره به تنش آبی به علت کاهش بارش‌ها گفت: تنش آبی در سال‌هایی که با بارش کمتری همراه است بیشتر نمایان می‌شود گرچه فقط ناشی از کاهش بارش نیست.

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره‌وری آب و آبفای وزارت نیرو افزود: تنش آبی همچنین ناشی از کافی نبودن تجهیزات و تاسیسات آب رسانی و دسترسی به آب سالم و پایدار است.

او ادامه داد: امسال شرایط بارشی مزید علت شده و برهمین اساس انتظار می‌رود شهر‌های بیشتری وارد تنش آبی شده و تامین آب برای آنها با مشکل جدی روبه‌رو شود.

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره‌وری آب و آبفای وزارت نیرو، مدیریت شدن تنش‌های آبی را در گرو همکاری و همراهی مردم و متولیان دانست.

به گفته زهرایی، کار‌های مختلفی می‌توان انجام داد تا اثر تنش‌های آبی کمتر نمایان شود.

او یکی از این راهکار‌ها را حصول اطمینان از استاندارد بودن تجهیزات آب و شیرآلات دانست و افزود: اکنون برخی از این تجهیزات از استاندارد لازم برخوردار نبوده که خود موجب هدر رفت مقدار زیادی آب می‌شود.

زهرایی استفاده از وسایل کاهنده مصرف را از راهکار‌های دیگر کاهش و مدیریت تنش آبی بیان کرد و گفت: بسیاری از شیرآلات استاندارد‌های ملی مقررات ساختمان را رعایت نمی‌کنند و این سبب شده آب بیشتری در موقع مصرف هدر رود و هر میزان هدر رفت آب به بیشتر شدن تنش آبی کمک خواهد کرد.

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره‌وری آب و آبفای وزارت نیرو ادامه داد: حذف فضای سبز منازل، استفاده از سایبان بر روی کولر‌های آبی، تعویض پوشال‌های کولرآبی و مراقبت از چکه نکردن آب در کولر‌های آبی از دیگر راهکار‌هایی است که باید جدی گرفته شوند.

زهرایی گفت: مدیریت مصرف آب در شهر‌های دارای تنش باید اولویت قرارگرفته و همگان ملزم به رعایت شوند.

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره‌وری آب و آبفای وزارت نیرو بیان کرد: تابستان سال ۱۳۹۹ با اقدامات گسترده‌ای که انجام شد شهر‌های دارای تنش آبی به ۱۷۰ شهر کاهش یافت، اما به دلیل کاهش بارش باران و برف در سال آبی جاری تعداد شهر‌های دارای تنش آبی افزایش خواهد یافت و پیش‌بینی می‌شود بیش از ۲۰۰ شهر دارای تنش شود.

بنابر این گزارش،شهر‌هایی که وضعیت قرمز تنش آبی دارند یعنی بیش از ۲۰ درصد نسبت به آب مورد نیاز کمبود در آن مناطق وجود دارد، در وضعیت تنش نارنجی ۱۰ تا ۲۰ درصد نسبت به آب مورد نیاز کمبود دارند و به کمتر از ۱۰ درصد کمبود نسبت به نیاز وضعیت زرد گفته می‌شود.