نیروگاه سد کرخه با کاهش تولید برق مواجه خواهد بود

  به گزارش خبرنگار تابا، رودخانه کرخه از مناطق میانی و جنوب غربی رشته کوه های زاگرس در نواحی غرب و شمال غرب کشور سرچشمه گرفته و پس از از طی مسافتی در حدود ۹۰۰ کیلومتر در امتداد شمال به جنوب، سرانجام در مرز مشترک ایران و عراق به مرداب هورالعظیم می‌رسد.

به گزارش خبرنگار تابا، رودخانه کرخه از مناطق میانی و جنوب غربی رشته کوه های زاگرس در نواحی غرب و شمال غرب کشور سرچشمه گرفته و پس از از طی مسافتی در حدود ۹۰۰ کیلومتر در امتداد شمال به جنوب، سرانجام در مرز مشترک ایران و عراق به مرداب هورالعظیم می‌رسد.

حوضه آبریز رودخانه کرخه به وسعت حدود ۴۳ هزار کیلومتر مربع شمال استان های ایلام، همدان، کرمانشاه، کردستان، لرستان و خوزستان می باشد.

یکی از مشخصه های طبیعی رودخانه کرخه احتمال وقوع سیلاب و خطرات ناشی از آن است. مطالعات اولیه در حوضه آبریز کرخه در سال ۱۳۳۵ توسط مشاورین خارجی آغاز شد و در نهایت در سال ۱۳۵۸ پیشنهاد احداث سد مخزنی در محلی به نام کرخه صفر ارائه گردید.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی مطالعات انجام شده مورد بازنگری قرار گرفت و محور کنونی که به مراتب از توجیه اقتصادی بیشتری برخوردار می باشد واقع در فاصله ۲۱ کیلومتری شمال غربی اندیمشک به عنوان محور نهایی سد تعیین شد.

در پی خشکسالی بی سابقه در سال ۱۳۷۸ در اولین زمان ممکن یعنی ۲۴ بهمن ۱۳۷۸ آبگیری سد آغاز شد تکمیل فعالیتهای ساختمانی طرح تا پایان سال ۱۳۸۰ و بهره‌برداری کامل از نیروگاه‌ها تا مرداد سال ۱۳۸۲ به طول انجامید.

سد کرخه بزرگترین سد تاریخ ایران است و ساخت این سد با طراحی و اجرای کاملاً ایرانی صورت گرفته است و در نتیجه آن گسترده‌ترین دریاچه مصنوعی کشور با سطح ۱۶۰ کیلومتر مربع با ذخیره معادل یک سوم ذخایر سدهای فعلی کشور صورت گرفته است.

سد کرخه وظیفه تامین و تنظیم آب آبیاری ۳۴۰ هزار هکتار از اراضی پایین‌دست دشته های پای پل و همچنین دشتهای حمیدیه، قدس، دشت آزادگان، دشت عباس، فکه و عین خوش با واقع در شمال غربی و غرب استان خوزستان را برعهده دارد.

این سد علاوه بر کنترل سیلاب‌های مخرب و جلوگیری از خسارت ناشی از آن، به میزان ۹۳۴ گیگاوات ساعت در سال تولید انرژی برقابی دارد.

بر اساس شاخص‌های اندازه‌گیری شده، در حال حاضر به دلیل کم آبی و کاهش شدید آورد رودخانه‌های بالا دست سد کرخه، تراز فعلی رودخانه کرخه معادل ۱۹۹٫۷۲ با حجم تقریبی ۲ میلیارد ۶۳۵ مترمکعب است.

از سویی آورد رودخانه پشت سد ۹۰ مترمکعب برثانیه و خروجی سد نیز ۱۰۲ مترمکعب بر ثانیه است که کاهش شدید آورد نسبت به سال های قبل را نشان می دهد.

تراز امروز سد کرخه در سی فروردین ۱۴۰۰، معادل ۱۴ متر نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است که یادآور می شود این رقم در سال گذشته معادل ۲۱۴ متر بوده است.

حجم مخزن سد کرخه ۴ میلیارد و ۴۶۰ مترمکعب بوده است که نزدیک به یک میلیارد و نهصد میلیون مترمکعب با کمبود آب مواجه است.

همچنین در مقایسه با سال ۹۸ حدودا ۲۴ متر افت تراز در سد قابل مشاهده است و ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب کاهش ذخایر آب را در پشت مخزن سد را شاهد هستیم.

با وجود این و بر اساس آمار، تولید برق در ۲۴ ساعت گذشته در نیروگاه برقابی سد کرخه رقمی معادل ۱۳۵۵ مگاوات ساعت بوده که با دو توربین واحد اول و دوم نیروگاه تولید شده و پیش بینی می‌شود به دلیل کاهش تراز آب سد در آینده با کاهش تولید مواجه شود.