رضا علیجانی کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر اهواز

ناکارآمدی برخی مدیران سطح مطالبات مردم را تنزل داده است.

به گزارش تابا به نقل از پل سفید رضا علیجانی کاندید ششمین دوره انتخابات شورای شهر اهواز با اشاره به اولویت های کاری خود در صورت ورود به شورای شهر گفت: در واقع اولویت من این که شورا را به جایگاه واقعی خود که وظیفه نظارت و سیاست گذاری و تامین استراتژی و برنامه ریزی برای شهرداری است برگردانم، قابل پذیرش نیست که شورائیان در انتصابات دخالت داشته باشند و مدام آنها را در حال جابجایی نیروها ببینیم.
متاسفانه شورای شهر در سنوات گذشته بدلیل ورود برخی افراد غیرمتخصص دچار رکود و پسرفت گردیده و سهم خواهی های برخی از اعضاء این نهاد شهری را با مشکل مواجه کرده است و در این زمینه من به عنوان یک دانش آموخته ی برنامه ریزی شهری برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت ۴ ساله را در دستور کار دارم که با انتخاب شهرداری کارآمد و در حد نام یک کلانشهر در جهت نیل به آن اهداف اقدام خواهم نمود.
علیجانی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه در صورت ورود به شورا علاقمند به حضور در کدام کمیسیون هستید گفت: من علاقه فراوانی به حضور در کمیسیون محیط زیست و یا کمیسیون فرهنگی دارم، زیرا در هر دو رشته یا سابقه کار دارم و یا سابقه تحصیل و اکنون به عنوان دانشجوی دکترای برنامه ریزی شهری با گرایش محیط زیست شهری هستم، کما اینکه در سال های گذشته در زمینه فرهنگی کارهای فراوانی کرده ام و معتقدم آن طور که باید و شاید به مسائل فرهنگی پرداخت نشده است و از پتانسیل هنرمندان تئاتر، موسیقی، شعرا، خبرنگاران و … استفاده مطلوب نشده است و نیاز می بینم برای نشاط اجتماعی شهروندان شهرداری وارد عمل شود و قطعا در این زمینه باید از ظرفیت جامعه رسانه برای ارتقاء وضعیت فرهنگی شهر اهواز استفاده شود.
در موضوع محیط زیست هم باید به این نکته اشاره داشت که شورای شهر با رای مستقیم مردم تشکیل می شود و وظیفه دارد از محیط زیست شهری صیانت کند، معمولا شورای شهر و شهرداری در این زمینه و در بحث آلودگی هوا، رودخانه و خاک و رفع این هیچ گونه عملکردی نداشته و قطعا شورای پویا می تواند دغدغه های زیست محیطی را در اولویت قرار دهد و آنها را مرتفع کند، به طور مثال توجه به رفع آلودگی های رودخانه کارون و عدم ورود فاضلاب های صنعتی و شهری و بیمارستانی که به آن ورود جدی خواهم داشت می تواند کارون را زیبا کند و با رسانه ها حتما این موضوع را مطالبه گردی خواهیم کرد.
علیجانی گفت: متاسفانه بر اثر ناکارآمدی برخی مدیران شهرداری و شوراهای شهر که توانمندی لازم را نداشته اند، مطالبات مردم اهواز انباشته شده و از پارک های استاندارد و گردشگری آبی و شهر هوشمند و احداث زیرگذر و روگذر و پل های چند سطحی گاها به یک آسفالت با کیفیت سطح مطالبات تنزل یافته و دلیل اصلی آن هم ضعف تصمیم گیری های شورایی و ناکارآمدی بخشی از مدیران است.
این کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای شهر اهواز بیان داشت: متاسفانه بداخلاقی های انتخاباتی با خرید و فروش رای باعث ناراحتی همه ی مردم شده است و در همین دوره هم روند تبلیغات برخی کاندیداها و مخارج سنگینی که انجام شده و ضیافت های آن چنانی که وجود دارد این شائبه را ایجاد می کند که برخی افراد که توانای های لازم را ندارد با پرداخت هزینه های سنگین در تلاش برای جبران آن هستند و بعضا وارد شورا هم می شوند.
در همین دوره هم لیست هایی رونمایی شده که مبالغی از کاندیداها دریافت کرده اند که من همین جا اعلام می کنم به هیچ وجه در لیست های پوشالی میلیاردی نخواهم رفت، حتی اگر در رقابت ها شکست بخورم و ظاهرا رسیدن به هدف برای برخی کاندیداهای خاص وسیله را توجیه می کند و امیدوارم در روز انتخابات از فقر مردم برای رای آوردن سوء استفاده نشود.
علیجانی با اشاره به علل سرد بودن تنور انتخابات گفت: در حوزه شورای شهر دلیل سرد بودن تنور انتخابات را وعده های کاندیداها قبل از نماینده شدن می دانم و متاسفانه وعده هایی داده شده که اجرا نشده اند و نارضایتی مردم از خدمات نامطلوب باعث ناامیدی مردم از وکلای خود در شورا شده است.
این کاندید ششمین دوره انتخابات شورای شهر اهواز در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به ناکارآمد بودن سازمان سرمایه گذاری شهرداری گفت: به نظر من این سازمان از کم کارترین و نارآمدترین سازمانهای شهرداری در تمام ادوار بوده است و برخلاف سایر کلانشهرها سرمایه گذاران اعتمادی به شهرداری جهت مشارکت در پروژه های بزرگ را ندارند و نه تنها جلوی سرمایه گذار فرش قرمز پهن نکرده ایم بلکه تا توانسته ایم برای آنها مانع تراشیده ایم که معدود سرمایه گذارانی هم که وجود دارند با مشکلات متعدد مواجه می شوند و تصمیم به عدم سرمایه گذاری دارند.
وی ادامه داد: اما من در صورت ورود به شورای شهر یک برنامه مطلوب با مشورت از مشاوران اقتصادی و اساتید دانشگاهی آماده و در اختیار شهردار و اعضای شورای شهر قرار خواهم داد تا سرمایه گذاران برون و درون استان با اطمینان خاطر وارد همکاری با شهرداری شوند و در زمینه ساخت پارک ها، حوزه پسماند، حوزه فناوری اطلاعات و ساخت بازارچه های تخصصی و گردشگری آبی ایده های مناسبی را به کار خواهیم گرفت.
علیجانی گفت: در زمینه مترو تصمیم گیری هایی صورت گرفته که بسیار پیچیده هستند و به راحتی این معضل قابل حل نیست مگر اینکه خارج از هیاهو و با در نظر گرفتن منافع حمل و نقل ریلی کلانشهر اهواز شرکت کیسون تابع قانون عمل کند و این موضوع مرتفع شود، در غیر این صورت تیم حقوقی قوی که امیدوارم شهرداری بتواند این تیم را گرد هم آورد بتواند برای همیشه این پرونده را مختومه کند.
این کاندید ششمین دوره انتخابات شورای شهراهواز گفت: در زمینه آبهای سطحی ما نیاز به این داریم که مطالعاتمان را به روز رسانی کنیم و با همکاری مشاورین و استفاده از پتانسیل دانشگاهی و همچنین استفاده از کارشناسان استانی و ملی صنعت آب و اختصاص بودحه برای برنامه ۴ ساله در یم فرآیند بلند مدت بخش عمده ای این معضل را مرتفع نمائیم ، زیرا معتقدم موضوع آبهای سطحی با نصب چند پمپ و یا احداث چند سبتیک به هیچ وجه حل نخواهد شد، مگر اینکه عزمی برای این مهم جزم باشد.
وی گفت: طبیعتا هر کاندید و هر فردی که عضو شورا می شود اهداف و معیارهایی برای انتخاب شهردار مد نظرش است، از این رو من استانداردهایی را برای انتخاب شهردار مد نظر دارم و اینکه او باید توانایی اداره شهرداری یک کلانشهر را داشته باشد، زیرا شهردار آینده باید میراث دار انباشت معضلات شهری باشد که نتوانسته به موفقیت برسد.
همچنین در زمینه انتخاب رئیس شورای شهر باید به یک خرد جمعی رسید تا فردی که دارای توانایی مدیریت بر شورا و کارهای جمعی را دارد و بر قوانین مرتبط با شورا و شهرداری مسلط است عهده دار این سمت شود، زیرا شورای شهر یک پارلمان جمعی است.
علیجانی گفت: در اهواز جای پروژه های فراوانی خالی است که به صورت مثال می توان به ساخت سلولهای دفن پسماند، احداث زیرگذرها و روگذرهای ترافیکی، احداث مجموعه سالنهای آمفی تئاتر و موسیقی و فرهنگسراها ، پارک شهربازی استاندارد با امکانات جدید و مدرن وسایل بازی جدید و … را می توان نام برد.
وی گفت: به نظر من تنها جایی که ما می توانیم مهمانان خود را برای تفریح در اهواز به آنجا ببریم پارک ساحلی است، چون نسبت به جاهای دیگر فضای مطلوبی دارد.
این کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای شهر اهواز به اشاره به اینکه در عزل ونصب ها دخالت نخواهد کرد گفت: من به شهردار منتخب در انتصابات اطمینان خواهم کرد و مطمئن هستم با در نظر گرفتن افراد نخبه و شایسته و تشویق پرسنل شرایط را برای رشد نیروهای شهرداری فراهم می کند و این شرایط می تواند مدیران شایسته را در جای خود قرار دهد و موضوع فوق باعث می شود در عزل و نصب ها دخالت نکنم.
علیجانی بیان داشت: متاسفانه بانوان در اهواز دارای مکان مناسبی برای تفریح و فعالیت های ورزشی از سوی شهرداری نیستند، از این رو قطعا در صورت ورود به شورا برای اوقات فراغت بانوان و خانواده ها برنامه هایی را مد نظر قرار خواهم داد و به صورت جدی آنها را پیگیری خواهم کرد.
وی در پایان گفت: از مردم می خواهم در زمینه انتخابات شورای شهر حضوری چشمگیر داشته باشند و به افرادی رای بدهند که دارای سوابق و برنامه هستند و به هزینه های هنگفت انتخاباتی نپرداخته و محیط زیست را دچار آسیب نکرده اند.