ضرورت فضای سبز در حیات و پایداری اهواز/ حسین رحمانی زاده

ایجاد سرانه فضای سبز استاندارد باید در اولویت شهرداری اهواز قرار بگیرد/فضای سبز و حاشیه کارون به اِشغال ساختمان های ناموزون درآمده است

حسین رحمانی زاده – اهمیت و نقش فضای سبز شهری در حیات شهر ها، پایداری آنها، تاثیرات فیزیکی و طبیعی آن در سیستم شهری و بازده های مختلف اکولوژیکی، اقتصادی و اجتماعی آن انکار ناپذیر است.

کلانشهر اهواز بدون در نظر گرفتن سرانه فضای سبز برای شهروندان گسترش فیزیکی شتابانی داشته و عدم اجرای طرح جامع و تفصیلی فضای سبز اهواز بخش زیادی از فضای عمومی شهر بخصوص در حاشیه کارون را به اِشغال ساختمان های ناموزون در آورده است.

فضای سبز از طرفی روح انسان ماشین زده شهری را با طبیعت آشتی داده، ایمنی روانی برقرار کرده و از طرف دیگر در بسیاری از موارد مهم ترین عامل کاهش بار آلودگی های زیست محیطی به شمار می رود.

توجه به فضای سبز به طور عام به عنوان ریه های تنفسی یک شهر تعریفی اغراق آمیز از کارکردهای آن نیست؛ بلکه این تشبیه بیان کننده حداقل کارکرد آن در مفهوم اکولوژیک شهرها به شمار می رود.

کلانشهر اهواز طی چند سال اخیر رشد فزاینده ای داشته و بدون در نظر گرفتن نیاز شهروندان به فضای سبز گسترش فیزیکی شتابانی یافته است.

بی تنوعی در فضای سبز شهری اهواز همیشه محل بحث فعالان حوزه شهری بوده است. کلانشهری وسیع که دارای کمترین تنوع در پوشش گیاهی است.

فضای سبز اهواز تنوع ندارد

فضای سبز شهر اهواز به‌ دلیل عدم اجرای طرح جامع و تفصیلی فضای سبز شهری و تبدیل‌ شدن به معابر عمومی از بین رفته است و بخش زیادی از فضای عمومی شهر اهواز در حاشیه کارون به اِشغال ساختمان‌ های ناموزون درآمده است.

از ظرفیت ساحل کارون برای ایجاد فضای سبز به خوبی استفاده نشده است

می‌گویند آب در هر کجا جاری باشد سبب رونق، نشاط و آبادانی خواهد شد اما این موضوع در شهر اهواز صدق نمی‌کند. رودخانه کارون که زمانی محل عبور‌ و مرور کشتی‌ های تجاری بود اکنون بی‌رمق‌ تر از هر زمان دیگر به محلی برای تخلیه فاضلاب تبدیل شده است. ساحل رودخانه‌ها معمولا فضاهای مناسبی جهت ایجاد تفرجگاه هستند که متاسفانه در اهواز از این ظرفیت به خوبی استفاده نشده است.

شهر اهواز با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار صنایع مهمی همچون فولاد، مناطق نفتخیز و… را در خود جای داده و سالانه بخش عظیمی از بودجه کشور را تامین می‌کنند.

با وجود تمام این‌ها و معضل گرد و خاک مردم اهواز همچنان در کنار سایر مشکلاتی که در این شهر وجود دارد از نبود فضای تفریحی و سبز برای گذران اوقات فراغت خود محروم هستند. اما واقعا چرا شهری با این منابع نمی‌تواند فضای تفریحی مناسبی را در خود ببیند؟!

سرانه فضای سبز اهواز در وضع موجود طبق طرح جامع و تفصیلی فضای سبز اهواز حدود ۱۲ متر مربع است در صورتی که در شهر‌هایی مانند شیراز و اصفهان که سرسبزی در آن‌ها بسیار بیشتر است عدد سرانه فضای سبز به مراتب کمتر از این عدد است و ایجاد سرانه فضای سبز استاندارد باید در اولویت شهرداری اهواز قرار بگیرد.

مردم اهواز به ضرروت و نقش فضای سبز آگاهند

نتایج پژوهش ها حاکی از آن است که شهروندان اهواز نسبت به نقش و ضرورت فضای سبز شهری در کلانشهر اهواز، آگاه هستند و به ضرورت فضای سبز در شهر علاقه نشان می دهند و خواستار ایجاد فضای سبز بیشتری هستند و محیط شهری از حیث فضای سبز برای آنها دارای اهمیت می باشد و این موضوعی است که باید با اجرای طرح جامع و تفصیلی فضای سبز اهواز و ارائه راهکار های علمی توسط کارشناسان و متخصصین این حوزه به آن دست یافت.